Bez kategorii

PANACEUM NA ODCHUDZANIE- PIGUŁKA Z BAKTERIAMI???

Uczeni przeprowadzili doświadczenie na gryzoniach, w którym jedna grupa zwierząt pozbawiona została naturalnej „flory bakteryjnej”(obecnie nie jest to poprawne sformułowanie, dziś mówi się o mikrobiocie)  jelit. Okazało się , że w stosunku do grupy kontrolnej gryzoni z zachowaną normalną mikrobiotą, grupa badawcza tyła znacznie szybciej Również dla szczeniąt gryzoni, które same nie miały kontaktu z antybiotykiem ,ale były karmione przez matki po antybiotykoterapii, wykazano zależność różnicy przyrostu masy od stosowanej antybiotykoterapii.

 

Co więcej, rodzaj bakterii również ma znaczenie– bakterie, które w wyniku procesów metabolicznych  produkują SCFA, czyli krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, m.in.kwas octowy, propionowy, masłowy, walerianowy i kapronowy, sprzyjają niższej masie.

 

Inne badania, tym razem na populacji ludzkiej, wykazały znaczną różnicę w składzie mikrobioty osobników otyłych w stosunku do osobników szczupłych.

 

Czy wobec tego pigułka z odpowiednimi bakteriami stanowi panaceum, spowoduje że zniknie nadwaga i zbędne kilogramy? Niestety. Nie ma takiej pigułki (może kiedyś?).

To, co możemy zrobić, to sami ,zadbać o prawidłowe bakterie jelit. Jakość szczepów bakteryjnych silnie zależy od naszej diety. Żywność bogata w błonnik , witaminy i minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe ( NNKT ) zwłaszcza omega-3 , duża różnorodność , unikanie wysokoprzetworzonych produktów, sprzyjają rozwojowi bogatej, właściwej mikrobiocie. Wszelkie diety redukcyjne natomiast, eliminujące pewne grupy produktów, zaburzają już prawidłowe proporcje składu mikrobioty- to jeden z istotnych powodów, dlaczego nie powinniśmy podążać za modą np. na dietę bezglutenową. Wykazano, że każda eliminacja grupy pokarmowej wiąże się z zubożeniem o wybrane szczepy naszej flory bakteryjnej.Inna kwestia, że czasowa eliminacja może spowodować wtórną reakcję alergiczną po ponownym włączeniu produktu do diety.. Równie niekorzystny jest spory udział produktów wysokoprzetworzonych, które trawią się zwykle szybciej, w większości wchłaniane są w jelicie cienkim, toteż nie dają tyle potencjalnych źródeł pożywki dla bakterii jelitowych- te żywią się przede wszystkim NIESTRAWNYMI dla nas częściami pokarmu, głównie polisacharydami skrobiowymi, skrobiopodobnymi oraz bezskrobiowymi, które nie zostały wcześniej rozłożone przez enzymy układu pokarmowego..

 

Dodatkowo możemy pomóc swoim bakteriom poprzez wysoką  aktywność fizyczną, która przyspiesza pasaż jelitowy. Jest to ważne, ponieważ krótszy kontakt treści jelitowych zmniejsza ryzyko zasiedlenia jelita przez szczep nieprawidłowy., a co więcej ,sprawia że trawienie w żołądku i początkowych odcinkach jelita cienkiego nie trwa wystarczająco długo, by całkowicie rozłożyć pokarm, toteż część nadtrawionego pokarmu może jeszcze stanowić  pożywkę dla bakterii jelita grubego.

 

Dlatego, zdrowa dieta, wystarczająca ilość ruchu- a Twoje bakterie z pewnością odwdzięczą się współpracą w walce o sylwetkę!

 

Bibligorafia:

AL.Yee, E. Miller, LJ.Dishaw, JM.  Gordon, M. Ji, S. Dutra, TTB.Ho, JA. Gilbert M.Groer Longitudinal Microbiome Composition and Stability Correlate with Increased Weight and Length of Very-Low-Birth-Weight Infants,mSystems. 2019 Feb 26;4(1). pii: e00229-18.

P.Konopelski, M.  i Konop , M. Gawrys-Kopczynska, P.  Podsadni, A. Szczepanska, MUfnal Indole-3-Propionic Acid, a Tryptophan-Derived Bacterial Metabolite, Reduces Weight Gain in Rats.Nutrients. 2019 Mar 11;11(3).

Guo, H. Yan, D. Cheng X. Wei , R.Kou , J. Si, Tributyltin exposure induces gut microbiome dysbiosis with increased body weight gain and dyslipidemia in mice..Environ Toxicol Pharmacol. 2018 Jun;60:202-208

M. Kossobudzka, Człowiek na ba(k)terie Jak czerpać energię i zdrowie z jelit.

 

1 thought on “PANACEUM NA ODCHUDZANIE- PIGUŁKA Z BAKTERIAMI???”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *